Domy i apartamenty wakacyjne w Poroninie

Rozpocznij wyszukiwanie 359 homes w Poronin teraz!

Wyszukaj miliony domów wakacyjnych
+
Porównaj z ponad 300 stron internetowych
=
Znajdź swój idealny dom wakacyjny w najlepszej cenie

Najpopularniejsze domy i apartamenty wakacyjne w Poronin

Dom gościnny dla 2 osób w Poronin
4,5
178 recenzje
Poronin, Karpaty
82 złza noc
Aparthotel dla 4 osób w Zakopane, z ogród i sauna, zwierzęta dozwolone
4,6
644 recenzje
Zakopane, Karpaty
217 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z jacuzzi i ogród oraz sauna
4,6
41 recenzje
Poronin, Karpaty
282 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Murzasichle, z jacuzzi i ogród oraz sauna, zwierzęta dozwolone
4,6
61 recenzje
Murzasichle, Karpaty
182 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Suche, z ogród, zwierzęta dozwolone
4,4
309 recenzje
Suche, Karpaty
95 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z ogród
4,5
876 recenzje
Zakopane, Karpaty
87 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z ogród
4,7
429 recenzje
Poronin, Karpaty
139 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z ogród
4,0
91 recenzje
Zakopane, Karpaty
113 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z sauna, zwierzęta dozwolone
4,5
100 recenzje
Poronin, Karpaty
182 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin
4,7
123 recenzje
Poronin, Karpaty
91 złza noc
Bed & breakfast dla 1 osób w Poronin
4,4
198 recenzje
Poronin, Karpaty
69 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z ogród
4,7
129 recenzje
Poronin, Karpaty
74 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z ogród
4,2
242 recenzje
Poronin, Karpaty
204 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin
4,5
67 recenzje
Poronin, Karpaty
82 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Suche
2 osób, 300m do jazdy na nartach
4,7
23 recenzje
Poronin, Karpaty
143 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin (gmina), z ogród i sauna
4,6
100 recenzje
Karpaty
173 złza noc
Dom gościnny dla 3 osób w Poronin, z ogród
4,8
46 recenzje
Poronin, Karpaty
152 złza noc
Dom gościnny dla 2 osób w Poronin, z ogród
2 osób, 2,2km do jazdy na nartach
4,3
146 recenzje
Poronin, Karpaty
104 złza noc
Pokaż wszystkie

Podkreśla w Poronin

  • Góry
  • Kultura podhalańska
  • Tradycyjna kuchnia
  • Piesze wędrówki
  • Sporty zimowe

Najpopularniejsze w Poronin

Internet 3
Zwierzęta dozwolone 2
Ogród 3
Parking 3

Apartamenty i domy wakacyjne w Poroninie

Apartamenty wakacyjne w Poroninie na potokiem

Osoby ceniące spokój i ciszę mogą zainteresować apartamenty wakacyjne nad Porońcem. To doskonały punkt wypadowy, a także miejsce wędkowania i pieszych wędrówek. Apartamenty wakacyjne w tej okolicy są przystosowane do wizyt turystów z małymi dziećmi. Wiele obiektów dysponuje prywatnym placem zabaw, a także ogrodem, w którym można odpocząć po całodniowej wyprawie w góry.

Domy wakacyjne w Poroninie blisko stoku narciarskiego

Osoby odwiedzające Poronin zimą, które chcą korzystać uroków białego szaleństwa mogą rozważyć nocleg w pobliżu stoku i wyciągu narciarskiego. Domy wakacyjne w tej okolicy zapewniają możliwość korzystania z parkingu. Obiekty w pobliżu stoku są przystosowane do wymagań rodzin z dziećmi. Ponadto domy wakacyjneumożliwiają dostęp do bezprzewodowego Internetu.

Poronin otaczają piękne krajobrazy
Poronin otaczają piękne krajobrazy

Położenie i komunikacja

Położenie Poronina

Poronin jest malowniczą wsią położoną na Podhalu, na wysokości 740 m. n p. m. O Zakopanego dzieli go 7 km, a od Nowego Sącza 20 km. Częściami Poronina są Kośne Hamry i Jasionówka oraz przysiółki Stasikówka i Majerczykówka. Wieś jest idealnym miejscem wypoczynku dla osób ceniących ciszę, spokój i kontakt z naturą. Może też stanowić bazę wypadową do poznawania Tatr i okolicznych miejscowości.

Dojazd do Poronina

Do Poronina najlepiej przyjechać własnym autem, aby już po drodze zachwycać się tutejszą przyrodą. Można tu również dotrzeć korzystając z komunikacji autobusowej. Amatorzy podróżowania koleją mogą dojechać do Poronina pociągiem, gdyż przez wieś przebiega linia kolejowa. Przez Poronin przechodzi również droga krajowa nr 47, która jest częścią „Zakopianki”, a także międzynarodowa droga 981 prowadząca do granicy ze Słowacją i przejścia granicznego na Łysej Polanie.

Warto wiedzieć

Klimat Poronina

W Poroninie dominuje ostry górski klimat, cechujący się szybką zmiennością pogody. Łagodzi go dość duże nasłonecznienie. Można spodziewać się tu porywistych wiatrów, a w szczególności ciepłego wiatru zwanego halnym.

Kiedy warto odwiedzić Poronin?

Najlepszy czas na odwiedzenie Poronina to ciepłe miesiące wakacyjne oraz zimowy okres narciarski. Planując wyjazd do Poronina warto wziąć udział w festiwalu Poronińskie Lato, podczas którego występują lokalne zespoły pieśni i tańca.

W przysiółku Stasikówka znajdują się dawne domy góralskie wykonane z drewnianych bali, łączonych poprzez specjalne nacięcia bez użycia gwoździ (tzw. zamki ciesielskie).
Poronin to doskonałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek
Poronin to doskonałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek

5 rzeczy do zrobienia w Poroninie

1. Delektować się smakami Podhala

Tradycyjna kuchnia Podhala jest prosta, a zarazem wykwintna i niezwykle smaczna. Lista produktów, których używały gaździny była skromna, tak jak możliwości rolnicze tego regionu. Podstawą diety było mięso owiec i produkty mleczne. Obecnie można tu nadal skosztować tradycyjnej pieczonej baraniny. Odwiedzających zachwycają ciepłe moskale (placki z gotowanych ziemniaków) serwowane z masłem i czosnkiem oraz grillowanym oscypkiem. Chcąc spróbować prawdziwego oscypka (czyli takiego, który zawiera minimum 60% mleka owczego), warto wybrać się do bacówki między majem a październikiem. Świeży oscypek smakuje najlepiej z chrupiącym bajglem.

2. Poznać kulturę Podhala

Na początku XIX wieku Poronin miał już status letniska, które było wówczas bardziej znane niż Zakopane. Przyjeżdżali tu wybitni twórcy tacy jak Jan Matejko, Jan Kasprowicz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Leopold Staff. Wielkim propagatorem Podhala był Tytus Chałubiński, który sprawił, że wielu artystów zaczęło szukać tu inspiracji, stając się tym samym orędownikami tej krainy. Warto bliżej poznać tutejszą gwarę, muzykę, zwyczaje a także ludzi o jedynej w swoim rodzaju mentalności.

3. Uprawiać sporty zimowe

Okolice Poronina zapewniają znakomite warunki do uprawiania sportów zimowych. W Poroninie znajdują się wyciągi orczykowe Galicowa Grapa i Stasikówka. Trasy zjazdowe są dobrze przygotowane, a w dolnej części dodatkowo oświetlone. Osoby stawiające na nartach pierwsze kroki mogą skorzystać z porad instruktorów. W bliskiej okolicy Poronina znajduje się wiele innych wyciągów i tras narciarskich np. w Gliczarowie Górnym czy Małem Cichem. Można również wypożyczyć narty i snowboard. Bliskie sąsiedztwo Zakopanego sprawia, że narciarze o różnych umiejętnościach mogą liczyć tu na urozmaicone warunki zjazdowe.

4. Wybrać się na piesze i rowerowe wycieczki

Poza sezonem zimowym Poronin jest równie atrakcyjnym miejscem wypoczynkowym. Wielbiciele pieszych wędrówek znajdą tu szlaki turystyczne o różnym stopniu trudności. Najczęściej uczęszczaną trasą jest szlak czerwony przebiegający na trasie Gubałówka-Suche-Poronin-Galicowa Grapa. Dużym powodzeniem cieszy się też szlak niebieski: prowadzący z Zazadni przez Wiktorówki, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr aż do Kaplicy Jaworzyńskiej. Amatorzy jazdy na rowerze mogą się tu cieszyć piękną przyrodą, przemierzając specjalnie przygotowane szlaki. Do najciekawszych należy trasa z Białego Dunajca do Bukowiny Tatrzańskiej i dukt z Kościeliska do Doliny Chochołowskiej.

5. Poznać okolicę Poronina

W czasie letnich wakacji warto wygospodarować czas na spływ przełomem Dunajca. Wycieczki organizowane są od kwietnia do października. Dla rodzin z dziećmi powyżej dziesiątego roku życia niezwykłym przeżyciem będzie również spływ na pontonach. Gdy pogoda nie sprzyja spędzaniu czasu na zewnątrz, warto odwiedzić termy w Bukowinie. Ten nowoczesny kompleks odkrytych i zadaszonych basenów to doskonałe miejsce na odpoczynek z całą rodziną. Bez względu na porę roku warto odwiedzić też Zakopane. Na szczególną uwagę zasługują domy zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza (np. Willa Koliba czy Dom pod Jedlami).

Pobliskie wakacyjne kierunki
Najpopularniejsze wakacyjne kierunki w Polska