Domy i apartamenty wakacyjne w Częstochowie

Domy i apartamenty wakacyjne w Częstochowie

Rozpocznij wyszukiwanie 142 homes w Częstochowa teraz!

Znajdź Wakacyjne domy i apartamenty w Częstochowa

Główne atrakcje w w Częstochowa

  • Jasna Góra
  • Wyżynne krajobrazy
  • Szlak Orlich Gniazd
  • Wydarzenia kulturalne i religijne

Ceny i dostępność

Aktualne ceny noclegów wakacyjnych w Częstochowa

345 złdla 25 maj - 1 cze
394 zł średnia roczna
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Średnia cena za tydzień

Aktualna dostępność noclegów wakacyjnych w Częstochowa

100%dla 25 maj - 1 cze
55% średnia roczna
cze
lip
sie
wrz
paź
lis
gru
Procent dostępnych obiektów

Najlepsze mieszkania wakacyjne w Częstochowie

Apartamenty wakacyjne w pobliżu Jasnej Góry

Osoby przyjeżdżające do Częstochowy ze względu na religijny charakter tego miejsca mogą rozważyć nocleg w pobliżu Jasnej Góry. Warto wybrać apartament lub dom w okolicy Parku 3 Maja lub ulicy 7 Kamienic. Apartamenty wakacyjne w tej okolicy są doskonale przystosowane do wizyt rodzin z dziećmi. Wiele obiektów dysponuje bowiem placami i kącikami zabaw, a także możliwością korzystania z ogrodu i parkingu.

Domy wakacyjne w sercu Częstochowy

Chcąc poznać zabytki Częstochowy i cieszyć się miejską atmosferą, warto zdecydować się na nocleg w centrum miasta. Ciekawą propozycję stanowią domy wakacyjne i apartamenty w pobliżu Starego Miasta. Obiekty w tej lokalizacji dysponują własnym parkingiem, a także zapewniają udogodnienia w postaci w pełni wyposażonej kuchni, a także bezprzewodowego Internetu.

Położenie i komunikacja

Wyżynne położenie Częstochowy

Częstochowa leży w Małopolsce nad Wartą. Miasto znajduje się na obszarze Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej słynącej z zapierających dech w piersiach krajobrazów. Wyżynny krajobraz jest zróżnicowany, a średnia wysokość terenu to około 250 m n. p. m. Na terenie miasta leży kilka wzniesień, z których najwyższe to Góra Ossona.

Dojazd do Częstochowy

Podobnie jak całe województwo śląskie, również Częstochowa jest dobrze skomunikowana z innymi częściami kraju. Do miasta można łatwo dojechać samochodem dzięki sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Alternatywą może być dojazd koleją, która łączy Częstochowę z centrum i pozostałymi rejonami Polski. W odległości 60 km od miasta znajduje się również międzynarodowy port lotniczy. Podczas pobytu w Częstochowie warto korzystać z komunikacji miejskiej obsługiwanej przez linie autobusowe i tramwajowe.

Szwedzka kolubryna wycelowana w Jasną Górę
Szwedzka kolubryna wycelowana w Jasną Górę

Warto wiedzieć

Częstochowska mowa

Choć w Częstochowie nie mówi się odrębną gwarą, lokalni mieszkańcy używają wyrażeń i słów, których nie sposób usłyszeć w innej części kraju. W sklepie zamiast reklamówki warto poprosić tu o zrywkę. Takich określeń będących w codziennym użytku jest znacznie więcej. Warto wspomnieć choćby o piterku (damskiej portmonetce) czy lebrowaniu (czyli leniuchowaniu).

Kiedy zaplanować wyjazd do Częstochowy?

Częstochowa stanowi cel corocznych letnich pielgrzymek katolików. Ciekawostkę stanowi fakt, iż trasa pokonywana przez pątników to nawet 600 km. Pielgrzymi docierają do Częstochowy około 13 sierpnia, ale już kilka dni wcześniej miasto przeżywa prawdziwe oblężenie odwiedzających. Warto wziąć to pod uwagę, planując wyjazd do Częstochowy.

Cykliczne wydarzenia kulturalne w Częstochowie

W Częstochowie odbywa się wiele cyklicznych wydarzeń kulturalnych, które stanowią atrakcyjne urozmaicenie zwiedzania i podziwiania okolicznych krajobrazów. W związku z niezwykle ważną rolą religii dla miasta, co rok organizowany jest tu Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Co ciekawe, podczas festiwalu można usłyszeć muzykę sakralną związaną z różnymi wyznaniami. Wielbiciele innego rodzaju dźwięków może zainteresować Jazz Spring Częstochowa.

Częstochowa słynie z drużyny siatkarskiej i klubu żużlowego na światowym poziomie. Miasto dysponuje także własnym torem żużlowym.

5 rzeczy do zrobienia w Częstochowie

1. Wizyta na Jasnej Górze

Większość osób pytanych o najbardziej znane zabytki Częstochowy wskazuje Jasną Górę. To bez wątpienia znak rozpoznawczy miasta i warto go odwiedzić. Jasna Góra to wzgórze, na którym znajduje się zespół klasztorny zakonu Paulinów. Kompleks ma kształt twierdzy, na którą składa się Kaplica Cudownego Obrazu, bazylika, klasztor i liczne muzea. Najmłodszym odwiedzającym Jasną Górę może spodobać się spacer po szczycie murów otaczających twierdzę. Miejscem wartym odwiedzenia jest również wieża stanowiąca punkt widokowy.

2.Zwiedzanie ruin zamku

Wybierając się całą rodziną na Jasną Górę, można urozmaicić wyprawę o wizytę z zamku w pobliskim Olsztynie. Ten czternastowieczny obiekt obecnie przekształcił się w ruiny, które można zwiedzać, poznając jego bogatą historię obfitującą w bitwy i legendy. W pobliżu zamku znajduje się nietypowa ruchoma szopka stworzona między innymi z zabawek. Kolejną atrakcją zamku są lochy, w których można zobaczyć makietę ukazującą oblężenie zamku w sugestywnej oprawie świetlnej i dźwiękowej.

3. Wyprawa Szlakiem Orlich Gniazd

Częstochowa oprócz obiektów sakralnych słynie również z wyjątkowych krajobrazów. W mieście swój początek ma kilka szlaków pieszych i rowerowych, jednak najbardziej znanym jest bez wątpienia Szlak Orlich Gniazd. Trasa słynie z ruin zamków położonych na wzgórzach, potężnych skał i jaskiń. Na szlaku znajduje się Ojców będący siedzibą Ojcowskiego Parku Narodowego. Warto zobaczyć tu jaskinie obfitujące w nietoperze, a także Kaplicę na Wodzie czy Maczugę Herkulesa.

4. Spływ kajakowy Wartą

Wielbiciele aktywnego wypoczynku mogą też wybrać się na spływ kajakowy Wartą, którego trasa rozpoczyna się w Bramie Mirowskiej leżącej na terenie miasta, a kończy na Zalewie Tarskim. Pokonywany odcinek można dostosować do umiejętności dzięki etapom o zróżnicowanym stopniu trudności. Ulubionym fragmentem szlaku cenionym przez zaawansowanych kajakarzy są meandry w Rajsku.

5. Spacer reprezentacyjnym bulwarem

Podczas pobytu w Częstochowie warto wybrać się na spacer Aleją Najświętszej Maryi Panny, czyli reprezentacyjnym bulwarem miasta, po którym w czasie pielgrzymek odwiedzający miasto zmierzają na Jasną Górę. Poza sezonem warto zwrócić tu uwagę na kamienice, fontanny i pomnikowej ławeczki.

Holidu porównuje setki stron internetowych, aby znaleźć dla Ciebie idealny dom wakacyjny w najlepszej cenie.

500+ więcej