Workation - Top 10 najlepszych miast w Europie

Czyli jak połączyć wyjazd wypoczynkowy z praca zdalną

magazine_image

Jeśli przez ostatnie 18 miesięcy pracowałeś z domu, bez względu na to, jak przyjazny pracy jest twój domowy gabinet lub jak wiele egzotycznych roślin posadziłeś w swoim ogrodzie, to prawdopodobnie w pewnym stopniu jesteś spragniony zmiany scenerii.

Rozwiązanie? Workation – czyli tzw. “pracowakacje”, połączenie urlopu wypoczynkowego z pracą zdalną.

Kiedyś marzyliśmy o takiej możliwości, dziś taki tryb pracy staje się coraz bardziej popularny. Pozwala spędzić więcej czasu w miejscu, które zawsze chcieliśmy odwiedzić, bez konieczności brania dni wolnych od pracy. I choć koncepcja ta pojawiła się na długo przed pandemią koronawirusa, obecnie, wraz ze wzrostem popularności pracy zdalnej, stała się opcją dla dużej ilości osób. Gdzie najlepiej pojechać na workation? Holidu, wyszukiwarka apartamentów i domów wakacyjnych, postanowiła stworzyć ranking najlepszych miast na tzw. “pracowakacje”, czyli wyjazd łączący pracę z dobrą zabawa i odpoczynkiem. Ranking został opracowany na podstawie analizy wielu czynników, które każda osoba pracująca zdalnie uzna za ważne, a następnie określiliśmy, które miasta w Europie są pod tym względem najlepsze.

Workation – Top 10 najlepszych miast w Europie

Lizbona

Najlepszym miastem na pracowakacje według naszych wskaźników jest Lizbona, która zdobyła złoty medal, i to nie bez powodu. Lizbona to ojczyzna pysznych pastel de nata, wina, dobrej energii i oczywiście muzyki fado, którą słychać na każdym kroku. Wybór i bliskość plaż jest tu tak duża, że każdy znajdzie tu miejsce dla siebie na poranny jogging czy na wieczorny relaks po całym dniu pracy.

Image by Steffen Zimmermann from Pixabay

Barcelona

Na drugim miejscu znajduje się drugie co do wielkości miasto w Hiszpanii – Barcelona. Wyjątkowa architektura miasta, stworzona przez takich artystów jak Gaudi, zapewniła Barcelonie miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej “instagramowych” miast w Europie. Imponujące budowle Gaudiego, takie jak Sagrada Familia i Park Guell, to miejsca, które trzeba zobaczyć. Jeśli chodzi o pracę zdalną, Barcelona plasuje się na drugim miejscu licząc ilość przestrzeni co-workingowych w Europie. Szybkość Internetu w Barcelonie jest również imponująca, biorąc pod uwagę populację ponad 5 milionów osób.

Photo by Daniel Corneschi on Unsplash

Budapeszt

Ostatnie miejsce na podium zdobywa Budapeszt. Dobre wyniki we wszystkich kategoriach, zapewniły temu węgierskiemu miastu trzecie miejsce w naszym rankingu. Nie jest to jednak najcieplejsze miejsce w Europie, ponieważ według naszych danych, w Budapeszcie jest średnio około 2000 słonecznym godzin rocznie. Natomiast, jest to przepiękne i niedrogie miasto. Cappuccino kosztuje tu średnio tylko 1,40 €. Miasto jest również dobrym wyborem dla tych, którzy lubią piwo – dwa litry lokalnego piwa kosztują tu około 2,80 €.

Photo by Ervin Lukacs on Unsplash

Stambuł

Stambuł zajmuje kontrowersyjne czwarte miejsce w naszym europejskim rankingu, ponieważ tak naprawdę to miasto jest podzielone na dwa kontynenty – Europę i Azję. Jednak stolica Turcji została nazwana Europejską Stolicą Kultury w 2010 roku, co naszym zdaniem sprawia, że zasługuje na swoje miejsce na tej liście. W zeszłym roku to miasto odwiedziło ponad 31,4 miliona turystów, co tłumaczy ogromną liczbę zdjęć na Instagramie z użyciem hashtagu #Istanbul – w sumie jest ich ponad 116 milionów.

Image by Şinasi Müldür from Pixabay

Bukareszt

Na piątym miejscu listy najlepszych europejskich miast do pracy zdalnej znajduje się Bukareszt. Tętniąca życiem i ruchliwa stolica Rumunii staje się coraz bardziej popularnym miejscem na workation i ma wiele do zaoferowania zdalnym pracownikom: jedno z najszybszych na świecie Wifi o prędkości 54 Mb/s, tanie taksówki i dwa kufle lokalnego piwa za około 2,78 € !

Image by PaulaAPh from Pixabay

Madryt

Na szóstym miejscu znajduje się Madryt. Stolica Hiszpanii i siedziba hiszpańskiej rodziny królewskiej oraz hiszpańskiego rządu. Jest to największe miasto w tym kraju, z niezliczoną ilością atrakcji. Nic dziwnego, że na Instagramie jest aż 44 miliony postów z hashtagiem #Madryt.

Photo by Florian Wehde on Unsplash

Sofia

Kolejny miastem w rankingu jest Sofia. Miasto z ciekawą historią, które zostało założone 7000 lat temu. Jest to drugie najstarsze miasto w Europie. To również miasto dla piwoszy, które znajdziesz tu za około 3€!

Image by netartmedia from Pixabay

Kraków

Czas na perełkę w tym rankingu – nasz piękny Kraków! To miasto definitywnie zasługuje na wyróżnienie. Jak wiemy, jest to jedno z najstarszych miast w Polsce, które mimo swojego wieku posiada spektakularne budowle, które pozostały po II wojny światowej. Mimo, że liczą sobie setki lat, są dobrze zachowane i zdecydowanie warto je zwiedzić. Dzisiaj, Kraków tętni życiem, jest to jedno z ulubionych miast studentów, miejsce koncertów i wydarzeń kulturalnych. Jego różnorodność sprawia, że jest to idealne miejsce na “pracowakacje”.

Image by Roman Polyanyk from Pixabay

Belgrad

Kolejnym miastem na liście jest Belgrad. Zupełnie inna propozycja, z jednej strony miasto tętniące nocnym życiem, pełne klubów i barów, z drugiej zaś, jedno z najstarszych miast w Europie, z bolesna historią. Nie jest to miasto oblegane przez turystów, więc szukając niedrogiej destynacji, warto wziąć pod uwagę Belgrad. Z naszych danych wynika, że pyszną kawę dostaniesz tu już za około 1,54 €.

Image by Stevan Aksentijevic from Pixabay

Praga

Na ostatnim miejscu w naszym rankingu znajduje się Praga. Miasto słynące ze świetnie zachowanych zamków, barokowych i gotyckich katedr, średniowiecznych placów i majestatycznych mostów. To również popularne miejsce na weekendowy wypad, tętniące nocnym życiem. Piękne stare miasto i wyśmienite jedzenie to to, co zachwyci Cię w Pradze!

Image by Pexels from Pixabay

Metodologia

W badaniu wzięto pod uwagę listę ponad 150 krajów, wykorzystując listę “100 najlepszych miast świata” ze strony bestcities.org oraz innych źródeł. Następnie przeanalizowaliśmy każde miasto pod kątem poniższych czynników:

Praca
Połączenie: Średnia szybkość WiFi, Miejsca pracy: Liczba miejsc co-workingowych, Kawa: Średnia cena filiżanki kawy, Podróże: Średnia cena taksówki, Alkohol: Średnia cena za 2 piwa w barze

Wakacje
Zakwaterowanie: Średnia cena zakwaterowania z 1 sypialnią na miesiąc, Jedzenie: Średni koszt posiłku w lokalnej, średniej klasy restauracji, Klimat: Średnia liczba godzin słonecznych, Atrakcje turystyczne: Liczba “rzeczy do zrobienia” na Tripadvisor,
Instagramability: Liczba zdjęć z hashtagiem #miasto

Wykorzystaliśmy różne, wiarygodne źródła, aby znaleźć dane dla każdej z powyższych kategorii, a następnie uszeregowaliśmy kraje od pierwszego do ostatniego miejsca w oparciu o te dane. Biorąc pod uwagę, że niektóre czynniki są ważniejsze od innych, dane dotyczące “przestrzeni co-workingowych”, “zakwaterowania” i “nasłonecznienia/klimatu” są podwójnie ważone, podczas gdy “połączenie” jest potrójnie ważone – jest to najważniejszy czynnik ze wszystkich. Następnie podsumowaliśmy wyniki i ostatecznie uszeregowaliśmy kraje tworząc ranking TOP 10. Cały zestaw danych jest dostępny na życzenie.