Odnaleźć Wakacyjne domy i apartamenty w Elk

Podkreśla w Elk

  • Jeziora
  • lasy
  • Zielone Płuca Polski
  • Kraina Tysiąca Jezior

Other property types w Elk that might be interesting:

Ceny i dostępność

Ceny wynajmu wakacji Elk

355 złdla 3 gru - 10 gru
373 zł średnia roczna
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
Średnia cena za tydzień

Dostępność wynajmu wakacji Elk

50%dla 3 gru - 10 gru
46% średnia roczna
sty
lut
mar
kwi
maj
cze
lip
sie
wrz
Procent dostępnych obiektów

Domy i apartamenty wakacyjne w Ełku

Noclegi nad brzegiem jeziora

Przeważająca część kwater położona jest w niewielkiej odległości od Jeziora Ełckiego lub jeziora Sunowo. Z większości noclegów blisko będzie też do restauracji, sklepów, czy na promenadę. W mieście znajdziemy nie tylko kwatery dla par, ale także dla kilkuosobowych rodzin. Domy wakacyjne w Ełku cechują się nowoczesnymi wnętrzami. Dostępne są nawet apartamenty w loftach. Za noclegi nie wydamy fortuny, większość obiektów wynajmiemy w naprawdę przystępnej cenie.

Noclegi z widokiem na jezioro

Z większości domów możemy podziwiać widoki na pobliskie jeziora. W niektórych z nich wypoczniemy na tarasie. Część kwater ma dostęp do ogrodu, inne zaś udogodnienia takie jak basen, kominek, jacuzzi, czy nawet centrum fitness. W wielu apartamentach znajduje się świetnie wyposażona kuchnia, telewizor oraz rzecz jasna, bezprzewodowy Internet.

Wakacje w Ełku

Okolica i miejsca warte zobaczenia

Koleje wąskotorowe

W Ełku działa jedna z nielicznych w Polsce funkcjonujących do dziś kolei wąskotorowych. Niegdyś służyła do przewozu mieszkańców i sporadycznie towarów, obecnie odbywa jedynie kursy turystyczne do miejscowości Sypitki. Trasa prowadzi przez malownicze tereny pomiędzy jeziorami: Selmęt Wielki i Regielskie. Przejazd w jedną stronę trwa 45 minut, na stacji końcowej zaplanowany jest też 45-minutowy postój.

Ruiny zamku krzyżackiego, wieża ciśnień i kościoły

Zbudowany na przełomie XIV i XV w. zamek krzyżacki w przeszłości był siedzibą prokuratora książęcego, później starosty i sądu, a następnie więzienia. Później powstały plany stworzenia tu instytucji kulturalnej, które jednak nie zostały zrealizowane. Obecnie ruiny stanowią własność prywatną. Oprócz tego w Ełku znajduje się zbudowana w 1895 r. wieża ciśnień, jedna z lepiej zachowanych na Mazurach, neogotycka katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika oraz najstarszy w mieście, XIX-wieczny Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Podróżujący i aktywności

Ełk dla miłośników przyrody

Położony na terenie jednego z najcenniejszych ekosystemów w kraju i Europie, zwanego Zielonymi Płucami Polski, Ełk jest wizytówką regionu. W mieście i jego okolicach znajdziemy liczne jeziora, przykładowo Jezioro Ełckie, jezioro Sunowo, czy Selmęt Wielki. Często występują tu lilie wodne, które w Polsce znajdują się pod ochroną. Region obfituje też w lasy, w których spotkamy sarny i jelenie. O czystości otoczenia naturalnego świadczą też liczne gniazda bocianie.

Ełk dla miłośników ruchu na świeżym powietrzu

Ełk jest wymarzonym kierunkiem wakacyjnym dla wszystkich osób, które kochają sporty wodne. Można uprawiać tu pływanie, żeglarstwo, czy windsurfing. Warto rozważyć spływ kajakowy rzeką Ełk lub Łaźna Struga. Jeśli raczej wolimy poruszać się po lądzie, wybierzmy się na wycieczkę rowerową jedną z licznych tras takich jak ta wokół jeziora Selmęt Wielki lub na spacer po lesie.

Mazury nie bez przyczyny nazywane są Krainą Tysiąca Jezior. Jest ich nawet więcej, bo ok. 2600, w tym największe jezioro w Polsce – Śniardwy oraz najdłuższe jezioro w Polsce – Jeziorak.

Top 5 sposobów na spędzenie wolnego czasu w Ełku

1. Zwiedzanie Wilczego Szańca

W 1940 r. podjęto decyzję o budowie kwatery głównej Hitlera w lesie gierłoskim. O wyborze miejsca przesądziła bliskość granicy ze Związkiem Radzieckim, który wkrótce miał być zaatakowany przez nazistów. Oprócz tego w rejonie znajdowało się wiele twierdz. Sam Hitler łącznie spędził tu około 800 dni. Kwatera została zniszczona dwa dni przed jej zdobyciem przez Armię Czerwoną. Obecnie w Wilczym Szańcu można zwiedzać strefę I, gdzie niegdyś mieszkał Hitler i jego świta (wejście jest płatne, a bilety kosztują 20 zł w sezonie letnim i 15 zł w sezonie zimowym, przewidziano też bilety ulgowe) oraz samodzielnie strefę II.

2. Wycieczka do Twierdzy Boyen

Zbudowana w XIX wieku na polecenie króla Fryderyka Wilhelma IV na planie sześcioboku twierdza miała blokować strategiczny przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Skutecznie broniła też przed atakiem rosyjskim w trakcie I Wojny Światowej. Od początku lat 90. została udostępniona dla zwiedzających. Bilet zwykły w sezonie letnim, który trwa od początku kwietnia do końca października, kosztuje 15 zł, a ulgowy – 10 zł, natomiast w sezonie zimowym odpowiednio 10 i 8 zł. Istnieje też możliwość zakupu wycieczki z przewodnikiem.

3. Wypad do zamku krzyżackiego w Nidzicy

Dwie i pół godziny jazdy samochodem dzieli Ełk od zamku krzyżackiego w Nidzicy. Zbudowana w XIV wieku w stylu gotyckim twierdza w przeszłości była siedzibą krzyżackiego prokuratora. Obecnie pełni rolę miejskiego centrum kultury, rozrywki i biznesu. Znajduje się tu Nidzicki Ośrodek Kultury, Muzeum Ziemi Nidzickiej, gdzie można podziwiać ekspozycję etnograficzno-historyczną, Bractwo Rycerskie Komturii Nidzickiej, Galeria Autorska Hieronima Surpskiego, pracownia rzeźby, hotel i restauracja. Wstęp na przedzamcze i na dziedziniec zamku wysokiego jest darmowy, bilet wejściowy do Muzeum kosztuje 10 zł dla osoby dorosłej, a 8 zł za bilet ulgowy.

4. Wycieczka do Popielna

Urokliwa osada położona w Puszczy Piskiej na brzegu jeziora Śniardwy, jedyne 74 kilometry od Ełku, znana jest z hodowli zachowawczej koników polskich, które pochodzą od wymarłych już koni leśnych zwanych tarpanami. W stacji badawczej można zobaczyć też bobra europejskiego, jeleniowate i bydło. To jednak nie wszystkie atrakcje Popielna. Znajdziemy tu także spichlerz z połowy XVIII wieku oraz XX-wieczne drewniane chaty mazurskie.

5. Degustacja regionalnych dań mazurskich

W tradycyjnych potrawach mazurskich mieszają się wpływy kuchni polskiej, niemieckiej i litewskiej, a do ich przygotowania najczęściej używa się ziemniaków, jajek i ryb. Warto spróbować tu na przykład placków ziemniaczanych przekładanych boczkiem, podawanych z sosem na bazie kwaśnej śmietany z twarogiem, czosnkiem, szczypiorem i cebulką, nazywanych tu plińcami z pomoćką; zupy rybnej, czy pierogów z kaszą gryczaną i skwarkami, na które mówi się dzyndzałki z hrećką i skrzeczkami. Na deser koniecznie zamówmy sękacz.

Holidu porównuje setki stron internetowych, aby znaleźć dla Ciebie idealny dom wakacyjny w najlepszej cenie.

Booking.com Wakacyjne domy i apartamenty w ElkBooking.com Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
Airbnb Wakacyjne domy i apartamenty w ElkAirbnb Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
Vrbo Wakacyjne domy i apartamenty w ElkVrbo Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
Bookiply Wakacyjne domy i apartamenty w ElkBookiply Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
FeWo-direkt Wakacyjne domy i apartamenty w ElkFeWo-direkt Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
Abritel Wakacyjne domy i apartamenty w ElkAbritel Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
HRS Wakacyjne domy i apartamenty w ElkHRS Wakacyjne domy i apartamenty w Elk
500+ więcej
  1. Mieszkania wakacyjne
  2. Polska
  3. Mazury
  4. Elk