Chatki & siedliska na Podlasiu
Znaleźliśmy 9 Chatki & siedliska. Porównaj i zarezerwuj w najlepszej cenie!
Wyszukaj noclegi
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości na Podlasie, które mogą być interesujące
Chatki & siedliska na Podlasiu
Podlasie to kraina historyczna położona na terenie województwa podlaskiego, w północno-wschodniej Polsce. Jeśli chcesz poznać ten wielokulturowy region, w którym splatają się historie osób wielu wyznań, zarezerwuj pobyt w jednej z chatek. Te obiekty noclegowe znajdziesz w wielu miejscach na Podlasiu – w okolicach Augustowa, Biebrzańskiego Parku Narodowego, Dąbrowy Białostockiej, a także w miejscowościach położonych niedaleko granic polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej, czyli w Kruszynianach, Siemianówce, Masiewie, Białowieży, Hajnówce czy Werstoku. To właśnie tam Podlasie przedstawi Ci się w sposób autentyczny, więc jeśli chcesz odpocząć w swojskim klimacie, z dala od dużych miast i hałasu, to wakacje w tym regionie wydają się dobrym pomysłem.
Spędź wakacje takie, jakie lubiszChatki i siedliska na Podlasiu cechują się naturalnością i swojskością. Jeśli zdecydujesz się na zarezerwowanie noclegu w jednej z nich, poznasz prawdziwe oblicze Podlasia – spokojne okolice, łagodne krajobrazy i malownicze wioski z pewnością zdobędą Twoją sympatię. Obiekty noclegowe mogą przyjąć zróżnicowane liczebnie grupy: zarówno pary, rodziny z dziećmi, jak i dziesięcioosobowe paczki znajomych. Chatki położone są z dala od miast, w małych wioskach, wśród pól, łąk i lasów. Gospodarze dokładają wszelkich starań, aby ich goście czuli się jak u siebie i poczuli prawdziwy klimat spokojnego Podlasia. W chatkach będziesz mieć dostęp do sieci Wi-Fi, przyjezdni mogą też korzystać z TV, kuchni czy sprzętu do grillowania. W niektórych obiektach znajduje się ogród i plac zabaw dla dzieci. Zwierzęta są na ogół mile widziane.
Podróżujący i aktywności
Miłośnicy historii i zabytków nie będą czuli się zawiedzeni pobytem na Podlasiu. Zacznij wycieczkę od Białegostoku – wybierz się do rezydencji Branickich, zobacz pałacowe wnętrza, zajrzyj do zespołu bazyliki katedralnej i przejdź się na spacer po Rynku Kościuszki. Odwiedź też jedno z białostockich muzeów: Muzeum Podlaskie i Muzeum Historyczne. Poznaj żydowską historię Tykocina, a w Osowcu zwiedź twierdzę z czterema fortami. W Supraślu, jednym z najładniejszych miasteczek na Podlasiu, zajrzyj do monasteru, Cerkwi Zwiastowania i Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa. Warto też wybrać się do Jałówki, w której znajdują się ruiny kościoła św. Antoniego Padewskiego, a także do Hajnówki, w której mieści się Sobór Trójcy Świętej i Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej. Udanego urlopu!
Podlasie dla miłośników aktywnego wypoczynku na łonie naturyPodlasie ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji osobom, które na swoim urlopie chcą aktywnie spędzić czas. Miłośnicy dwóch kółek mogą zwiedzić region wzdłuż kilku szlaków rowerowych: szlaku rowerowego Green Velo, Podlaskiego Szlaku Bocianiego, Rowerowej Obwodnicy Narwiańskiej czy Szlaku Rowerowego Doliny Rospudy. Na rowerze możesz też przemieszczać się w okolicach Białegostoku i w rejonie Puszczy Białowieskiej. Jeśli wolisz sporty wodne, wybierz się na spływ kajakowy rzeką Narwią lub spływ specjalną łodzią – pychówką. Pożegluj na jednym z podlaskich jezior lub zdobądź na nich uprawnienia żeglarskie. W Dolinie Narwi możesz też zwiedzić okolice konno: znajduje się tam kilkanaście stadnin i klubów jeździeckich. Na Podlasiu skorzystaj z oferty lotów widokowych, podczas których zobaczysz podlaską przyrodę z innej perspektywy, a także dostarczysz sobie dużej dawki adrenaliny. Skocz ze spadochronem samotnie lub w tandemie z instruktorem. Jeśli wolisz spędzić czas w ciszy i spokoju, wybierz się na spacer w jednym z podlaskich parków narodowych lub parków krajobrazowych.
Na terenie województwa podlaskiego, na którym znajduje się Podlasie, możemy wybrać się do czterech parków narodowych (Białowieskiego, Biebrzańskiego, Narwiańskiego i Wigierskiego), a także do 85 rezerwatów przyrody.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu na Podlasiu
Wybierz się do miejscowości Odrynki, położonej niecałą godzinę drogi samochodem na południowy wschód od Białegostoku. Mieści się tam jedyna pustelnia w Polsce obrządku prawosławnego – skit świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. Skit powstał w 2009. Miejsce to można odwiedzić niezależnie od swojego wyznania, a nabożeństwa w świątyni odbywają się codziennie.
2. Odkryj ciekawe miejsca na Szlaku TatarskimPoszukaj ciekawych obiektów na jednym ze Szlaków Tatarskich, wytyczonych w województwie podlaskim: Szlaku Tatarskim Dużym i Szlaku Tatarskim Małym. Obejmują one zabytki i obiekty związane z obecnością na tym obszarze Tatarów – muzułmanów. Zaliczają się do nich między innymi meczety w Bohonikach i Kruszynianach, restauracja Tatarska Jurta, Centrum Edukacji i Kultury Muzułmańskiej w Kruszynianach, a także wsie Sanniki i Łosiniany.
3. Zakochaj się w podlaskiej kuchniPodczas wycieczki warto skosztować tradycyjnych potraw i przysmaków. Zaliczają się do nich między innymi babka i kiszka ziemniaczana, kołduny litewskie, bliny, placki ziemniaczane, pierekaczewnik, samsy i kibiny.
4. Wybierz się na spacer po Biebrzańskim Parku NarodowymPrzespaceruj się po największym parku narodowym w Polsce – Biebrzańskim Parku Narodowym, mającym powierzchnię prawie 600 kilometrów kwadratowych. Na jego terenie rośnie wiele rzadkich gatunków roślin, żyje 50 gatunków ssaków i prawie 300 gatunków ptaków. Najbardziej znanym mieszkańcem tego parku jest łoś, a wśród najciekawszych atrakcji na tym terenie znajdują się spływy kajakowe Biebrzą, szlak rowerowy Green Velo, spacery po rezerwacie Uroczysko Grzędy i podróż przez Carską Drogę, zwaną też Łosiostradą.
5. Posłuchaj pieśni cerkiewnychJuż od kilkudziesięciu lat na terenie Białegostoku i Hajnówki organizowany jest Festiwal Muzyki Cerkiewnej. Wydarzenie to było pierwszym festiwalem tego typu na świecie, przedstawiającym muzykę cerkiewną w porządku chronologicznym – od powstania chrześcijaństwa do obecnych czasów. Nie jest to wydarzenie liturgiczne; występują na nich chóry z różnych krajów.
6. Zapoznaj się z historią GrabarkiZaplanuj wycieczkę na górę Grabarkę. Położona jest niedaleko wsi o tej samej nazwie i jest najważniejszym miejscem kultu osób wyznania prawosławnego w Polsce. Znajdują się na niej trzy cerkwie, monaster, Dom Pielgrzyma, prawosławny cmentarz, a także zbiór krzyży, przynoszonych przez pielgrzymów w czasie Przemienienia Pańskiego.
7. Zobacz drewniane malowane domyKoniecznie zajrzyj do tzw. Krainy Otwartych Okiennic, obejmującej trzy wioski położone w pobliżu Hajnówki: Trześciankę, Soce i Puchły. Zachowała się w nich tradycyjna, drewniana zabudowa domów mieszkalnych, wyróżniająca się kolorowymi okiennicami i zdobieniami podokienników, nadokienników, szczytów czy narożników. Oprócz tego szlak turystyczny obejmuje drewniane cerkwie i kościoły, krzyże przydrożne, cmentarze i kapliczki.