Domy i apartamenty wakacyjne w Zamościu
Rozpocznij wyszukiwanie 116 homes w Zamość teraz!
Wyszukaj noclegi
Apartamenty i domy wakacyjne w Zamościu
Zamość to perła renesansu, a tamtejsza starówka jest miejscem o niezwykłej atmosferze. By w pełni się nią cieszyć, warto zdecydować się na apartamenty wakacyjne w sercu Zamościa. Noclegi w pobliżu Starego Miasta stanowią znakomity punkt wypadowy, a także sprzyjają romantycznym wieczornym spacerom po pięknych zamojskich uliczkach i rynku. Wśród proponowanych obiektów nie brakuje apartamentów wakacyjnych zapewniających możliwość korzystania z parkingu. Apartamenty w tej okolicy gwarantują również dostęp do bezpłatnego WiFi.
Domy wakacyjne na uboczuOsoby preferujące spokój i zaciszne miejsca mogą rozważyć wybór domu wakacyjnego w zielonej okolicy. Interesujące rozwiązanie stanowią domy wakacyjne w pobliżu ogrodu zoologicznego i parku miejskiego. Obiekty w tym rejonie miasta są przyjazne dla odwiedzających ze zwierzętami oraz zapewniają możliwość wypoczynku z całą rodziną. Osoby planujące wakacje w Zamościu z małymi dziećmi z pewnością docenią domy wakacyjne wyposażone w plac zabaw.
Położenie i komunikacja
Zamość to miasto położone na Wyżynie Lubelskiej, w odległości 90 km od Lublina. W obrębie miasta ukształtowanie terenu nie jest zróżnicowane, jednak poza jego granicami różnice wysokości nad poziomem morza są znacznie większe. Warto wspomnieć choćby o znajdujących się na północy i południu od Zamościa Działach Grabowieckich czy Roztoczu.
Dojazd do Zamościa i komunikacja w mieścieDo Zamościa najłatwiej dostać się własnym autem lub korzystając z szerokiej oferty przewoźników autobusowych. Miasto przecinają dwie drogi krajowe i trzy drogi wojewódzkie, co sprawia, że transport drogowy odbywa się tu płynnie we wszystkich kierunkach. Przyczyniają się do tego również trzy obwodnice miejskie. W niedalekiej odległości od miasta znajdują się dwa przejścia graniczne. Amatorzy podróżowania koleją mogą z łatwością dojechać do Zamościa z każdej części kraju. W mieście funkcjonuje dobrze rozbudowana komunikacja miejska i ścieżki rowerowe.
Warto wiedzieć
Najlepszy okres na przyjazd do Zamościa to czerwiec, lipiec i sierpień. W czerwcu odbywa się tu Międzynarodowy Wyścig Kolarski UCI Kobiet, który przechodzi przez teren powiatu zamojskiego. W sierpniu można natomiast odwiedzić Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.
Słoneczny klimat ZamościaW Zamościu dominuje umiarkowany klimat, który charakteryzuje się dużą liczbą dni słonecznych w roku. Ciekawostkę stanowi fakt, iż Zamość przoduje pod tym względem w skali kraju, a w rocznie odnotowuje się tu średnio 55 bezchmurnych dni. Ponadto w okresie letnim w Zamościu można spodziewać się wielu burz (jest ich nawet 30 w roku).
Corocznie w lipcu w Zamościu odbywa się święto Kwiatu Tytoniu.
5 rzeczy do zrobienia w Zamościu
Zamość uchodzi za miasto idealne pod względem architektonicznym. Już na etapie projektu wykonanego przez włoskiego architekta doby renesansu Bernardo Mirando było bardzo nowoczesne i spełniało wszystkie funkcje dużego ośrodka miejskiego począwszy od obronnych, kulturalnych i naukowych, a skończywszy na rzemiośle i handlu. Miasto pełniło też role reprezentacyjne, będąc siedzibą fundatora Jana Zamoyskiego. Warto odbyć długi spacer uliczkami starego miasta, aby poczuć klimat idealnego miasta renesansu na przykładzie zamojskiej twierdzy, ratusza , jedynych w swoim rodzaju schodów czy Akademii Zamoyskiej. W 1992 roku zamojską starówkę wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
2. Zobaczyć kamienice ormiańskieW Zamościu, mieście pogranicza, widać ślady wpływów wielu kultur. Na szczególną uwagę zasługują kamienice ormiańskie znajdujące się przy Rynku Wielkim. Te powstałe w XVII wieku budowle są bogato zdobione ornamentami, płaskorzeźbami i fryzami. Ponadto zostały wyposażone w podcienie. Na szczególną uwagę zasługuje pięć kamienic znanych jako: żółta „Pod Madonną”, niebieska Pod Małżeństwem”, czerwona „Pod Aniołem”, ciemnożółta „Rudomiczowska” i zielona „Wilczkowska”. W trzech kamienicach znajduje się Muzeum Zamoyskiego, natomiast pozostałe pełnią funkcje edukacyjne i turystyczne.
3. Odwiedzić synagogęPodczas pobytu w Zamościu nie można odmówić sobie obejrzenia wspaniałej renesansowej synagogi, która stanowi unikat w skali kraju. Dawniej była centralnym miejscem dzielnicy żydowskiej. Od niedawna jest własnością społeczności żydowskiej i można ją zwiedzać. W Zamościu można też zobaczyć mykwę czyli rytualną łaźnię żydowską, które należą w Polsce do rzadkości. Odwiedzający mogą też zapoznać się z życiem społeczności żydowskiej, zwiedzając Muzeum Historii Żydów Zamościa i okolic.
4. Zwiedzić ArsenałArsenał to dawna zbrojownia, w której obecnie znajduje się muzeum. W obrębie obiektu wyróżniono trzy części muzealne. W gmachu głównym znajduje się ekspozycja białej broni, armat i broni palnej. W dawnej prochowni można obejrzeć w 3D historię twierdzy, a w nowo wybudowanym obiekcie zgromadzono uzbrojenie wojskowe z XX wieku.
5. Skosztować regionalnej kuchniTutejsza kuchnia jest niezwykle oryginalna z uwagi na liczne wpływy narodów, które zaznaczyły swoją obecność na tych terenach na przestrzeni wieków. Mamy tu między innymi do czynienia z wpływami ormiańskimi, żydowskimi i tatarskimi. Podczas pobytu w Zamościu koniecznie należy skosztować kaczki po zamojsku faszerowanej śliwkami, rodzynkami i orzechami, podawanej z musem malinowym. Nie można sobie odmówić także izbickich golasów czyli placuszków z kaszy gryczanej, ziemniaków i białego sera pieczonych na liściach chrzanu lub kiszonych jabłek. Warto spróbować również znakomitych ryb i dziczyzny przygotowanych według regionalnych przepisów.