Domy i apartamenty wakacyjne w Hajnówce

Miasto z historią

Jeśli poszukujesz miejsca, gdzie wypoczniesz od zgiełku, tłumów i hałasu, Hajnówka będzie dla Ciebie idealna. Z pewnością oderwiesz się tutaj od codzienności i naglących obowiązków, a przy tym pozwiedzasz bogate w historię miasto, zobaczysz piękne budowle i wartościowe zabytki, a także wyruszysz na wycieczkę jednym z wielu szlaków turystycznych. Dlatego do miasto idealnie nadaje się nie tylko dla szukających spokoju, ale także zapalonych miłośników historii, czy kochających naturę i długie wyprawy. Do wyboru masz obiekty zlokalizowane w centrum, gdzie znajdziesz najwięcej obiektów godnych odwiedzenia, a także zakwaterowania położone na obrzeżach dostarczające jeszcze większego wyciszenia i odpoczynku.

Wypoczynek pod znakiem historii i natury

Domy i apartamenty w Hajnówce charakteryzują się doskonałą lokalizacją. Możesz zarezerwować pobyt w centrum miasta blisko tutejszych atrakcji, jak i na jego obrzeżach, gdzie wypoczniesz w samym sercu natury. Do wyboru masz mniejsze i większe domy z ogrodem i tarasem oraz bogato wyposażone apartamenty z wieloma udogodnieniami, które są zróżnicowane pod względem zakwaterowania liczby osób. Dlatego spokojnie możesz zarezerwować tutaj pobyt dla pary, rodziny z dziećmi czy większej grupy znajomych. Domy i apartamenty mają bezpłatny parking, dostęp do sieci Wi-Fi, ogród, balkon lub taras, basen, jacuzzi, a także saunę.

Domy i apartamenty wakacyjne w Hajnówce

Okolica i miejsca warte zobaczenia

Lokalizacja

Hajnówka to miasto powiatowe położone w Województwie Podlaskim, a zamieszkuje je ok 24 tys. mieszkańców. Hajnówka dzięki swojemu położeniu stanowi bramę do znanej na całym świecie Puszczy Białowieskiej, która słynie z wielu szlaków turystycznych, pomników przyrody czy skansenów. Oprócz bliskości natury warto wspomnieć, że na terenie Hajnówki żyje także wielu Białorusinów, którzy stanowią więcej niż jedna czwarta populacji żyjącej na terenie miasta, co oznacza mniej więcej równy podział pod względem religijnym – połowę stanowią katolicy, a połowę prawosławni. Do Hajnówki dojedziesz samochodem lub koleją, a po samym mieście poruszać się możesz działającą tutaj komunikacją miejską.

Atrakcje w Hajnówce

Hajnówka pomimo braku morza i gór jest równie atrakcyjną miejscowością, którą warto wybrać jako kierunek wyjazdowy. Jest największą miejscowością leżącą bezpośrednio obok Puszczy Białowieskiej, co zapewnia bliskość natury, liczne ścieżki turystyczne oraz wiele pomników przyrody. Ponadto znajduje się tutaj kilka instytucji kulturalnych, które prezentują bogate mozaiki etniczne i religijne związane z regionem. Warto odwiedzić również zabytkowe obiekty, z których słynie Hajnówka, a są to między innymi hajnowskie świątynie, w których skład wchodzą kościoły katolickie i cerkwie. A jeśli trafisz tu w sezonie letnim, możesz wziąć udział w wydarzeniach organizowanych w miejskim amfiteatrze i parku. Znaną atrakcją regionu jest również kolejka wąskotorowa kursująca do miejscowości Topiło.

Podróżujący i aktywności

Miejsce dla miłośników natury

Hajnówka jest doskonałym miejscem wypadowym, z którego zorganizować można wycieczkę do Puszczy Białowieskiej. Jej powierzchnia zajmuje aż 150 tys. hektarów i rozciąga się na terytorium Polski i Białorusi. Przemierzysz tu wiele kilometrów, przejeżdżając rowerem po jednej z licznych ścieżek rowerowych, powędrujesz trasami turystycznymi, a przy odrobinie szczęścia być może uda Ci się zaobserwować bogactwa tutejszej fauny reprezentowanej przez wiele gatunków zwierząt. A są to między innymi żubry, łosie, borsuki, bobry, dziki czy wilki. Ponadto na terenie znajdują się rezerwaty hodowli żubra i tarpana, które zyskały miano najcenniejszych obiektów przyrodniczych na terenie Polski.

Raj dla smakoszy

Jeśli jesteś smakoszem i lubisz poznawać nowe smaki z regionów, które odwiedzasz, koniecznie wybierz się na Hajnowski Ryneczek, który w każdą środę oferuje miejscowe smakołyki. Dostaniesz tutaj lokalne twarogi, sery, warzywa, owoce, jajka, a także miody. Ale oprócz podstawowych produktów, warto skosztować także Hajnowskiego Marcinka, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. To cienkie placki przełożone masą śmietanową, które zakupisz w kilku punktach tego miasta. Ponadto warto również skosztować lokalnych piw z browaru Markowego, działającego na terenie Puszczy.

Ponieważ w Hajnówce żyje wiele ludności białoruskiej, w 2007 roku wprowadzono język białoruski jako pomocniczy.

Top 5 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Hajnówce

1.Architektoniczna perełka

Sobór Świętej Trójcy to charakterystyczny symbol Hajnówki. Znajdująca się tutaj świątynia już z daleka przyciąga odwiedzających swoich niespotykanym kształtem. Sobór składa się z 7 ołtarzy, a po przekroczeniu progu świątyni uderza bogactwo zdobień i pięknych malowideł. To miejsce, które z pewnością warto zobaczyć.

2.Historia kowalstwa i ślusarstwa

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa to idealna atrakcja dla osób chcących poznać kulisy tych zawodów. Powstało w 2003 roku z inicjatywy Stanisława Mierzwińskiego, który organizuje pokazy dla odwiedzających i opowiada historię swojej rodzinnej kuźni, odpowiadając przy okazji na wszystkie zadane pytania. Ponadto znajdziesz tu kilkaset eksponatów związanych z kowalstwem i obróbką metali.

3.Dotknij żubra

Jeśli chcesz bezpiecznie przyjrzeć się żubrowi z bliska, odwiedź tutejszy pomnik w centrum miasta na skwerku Dymitra Wasilewskiego, który został odsłonięty w 2001 roku. Warto jednak wspomnieć, że to nie jedyny pomnik tego zwierzęcia na ziemi hajnowskiej.

4.Park Miniatur

Chcesz zobaczyć wszystkie najważniejsze obiekty Podlasia w jednym miejscu? Koniecznie wybierz się do Parku Miniatur Zabytków Podlasia, gdzie znajdziesz najpiękniejsze cerkwie, kościoły, a nawet Park Branickich w skali 1:25. Każdy obiekt odtworzono z największą dbałością o szczegóły. To miejsce będzie idealne dla sympatyków tego typu małych dzieł sztuki.

5.Spacer po parku

Jeśli chcesz wyruszyć na poszukiwania natury, koniecznie wybierz się do Parku Miejskiego, w którym wytyczono alejki wśród sędziwych drzew. Spacerując, znajdziesz tutaj przy okazji głazy i rzeźby nawiązujące do historii Hajnówki.

Pobliskie wakacyjne kierunki

Holidu porównuje setki stron internetowych, aby znaleźć dla Ciebie idealny dom wakacyjny w najlepszej cenie.

Booking.com Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaBooking.com Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
Airbnb Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaAirbnb Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
Vrbo Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaVrbo Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
Bookiply Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaBookiply Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
FeWo-direkt Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaFeWo-direkt Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
Abritel Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaAbritel Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
HRS Wakacyjne domy i apartamenty w HajnówkaHRS Wakacyjne domy i apartamenty w Hajnówka
500+ więcej