Agroturystyka w Brennej
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Brenna, które mogą być interesujące
Agroturystyka w Brennej
Brenna to mała miejscowość położona w województwie śląskim, w odległości 30 kilometrów na południowy zachód od Bielska-Białej. Znajduje się tam kilkanaście obiektów agroturystycznych i są przeznaczone dla mniejszego grona osób, czyli par, rodzin z dziećmi lub kilkuosobowych grup znajomych. W pobliskich miasteczkach, które również mogą poszczycić się dużymi walorami turystycznymi, znajdziesz noclegi dla grup liczących ponad 10 osób. Są to kwatery położone z dala od zgiełku miasta, dlatego rezerwując zakwaterowanie w Brennej, masz pewność, że odpoczniesz od wielkomiejskiego szumu i naładujesz baterie pośród wspaniałych krajobrazów.
Ucieknij od hałasuObiekty agroturystyczne w Brennej i okolicach to nowoczesne budynki wybudowane w stylu góralskim, a ich wnętrza są przestronne, dobrze nasłonecznione i przytulne. Ukryte wśród lasów i terenów zielonych pomogą Ci odciąć się od codzienności i zadbać o swoje samopoczucie. Noclegi są dostępne dla zróżnicowanych liczebnie grup turystów i dostosowane do ich potrzeb i preferencji. Gospodarze oddają do dyspozycji gości parking, grill, kuchnię, TV, niekiedy ogród z placem zabaw. W pobliżu obiektów znajdują się stoki narciarskie i szlaki spacerowe. Każdy znajdzie tam coś dla siebie!
Podróżujący i aktywności
Miłośnicy sportów i aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu z pewnością nie będą rozczarowani. Malownicze tereny Brennej sprzyjają zwiedzaniu okolicy na pieszo, a z miejscowości wychodzi kilka szlaków górskich. Można też zwiedzać pobliskie tereny na dwóch kółkach, samodzielnie lub w zorganizowanej grupie, a także spróbować swoich sił na torze pumptrack, czyli jeździe rowerem po falistym podłożu. Jeśli interesują Cię sporty wodne, na potoku Hołcyna wypożycz kajaki i rowery wodne. W przypadku gdy pogoda nie dopisze, wybierz się na jeden z trzech kompleksów basenów krytych, w których oprócz pływalni znajduje się strefa saun i jacuzzi. Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu jest również wzięcie udziału w Brenjadzie, czyli biegu na orientację, podczas którego możesz posługiwać się jedynie mapą.
Brenna dla miłośników zabytków i historiiW samej Brennej znajduje się kilka ciekawych obiektów. Jednym z nich jest Dworek Myśliwski „Konczakówka” wybudowany w 1924 roku. Na terenie miejscowości został również wytyczony specjalny szlak pieszy, wzdłuż którego znajdują się tablice informujące o historii tej gminy w czasie II wojny światowej. W Górkach Wielkich, położonych tuż obok Brennej, możemy zwiedzić muzeum poświęcone pisarce Zofii Kossak-Szatkowej, a także Centrum Kultury i Sztuki „Dwór Kossaków”. Warto wspomnieć również o atrakcjach innych miejscowości tzw. Bieszczadzkiej Piątki, zajmujących się promocją Beskidu Śląskiego. Oprócz Brennej są to Szczyrk, Wisła, Ustroń i Istebna. W Istebnej można zobaczyć Izbę Pamięci J. Kukuczki, w Wiśle XVIII-wieczny budynek Muzeum Beskidzkiego, w Ustroniu Muzeum Ustrońskie im. Jana Jarockiego, a w Szczyrku – zwiedzić zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba, które znajduje się na popularnej trasie pielgrzymkowej Camino de Santiago.
W Brennej i okolicach znajduje się kilkanaście budynków mieszkalnych pochodzących z końca XVIII wieku.
Top 7 pomysłów na spędzenie wolnego czasu w Brennej
Kilka lat temu w Brennej powstało obserwatorium nietoperzy. Zwierzęta założyły swoje siedlisko w tamtejszej szkole podstawowej, więc zdecydowano się je ochronić i otworzyć poddasze budynku dla zwiedzających. To wspaniała okazja, aby dowiedzieć się więcej o tych niedocenianych latających ssakach. Obserwatorium jest czynne w okresie od maja do czerwca.
2. Ujarzmij koniaWybierz się na rajd konny lub wykup lekcję nauki jazdy konno w stadninie znajdującej się w dolinie potoku Jatny w Brennej. Ośrodek posiada jedno z największych stad koni huculskich w Polsce. Zimą organizuje kuligi, latem ogniska i przejazdy bryczkami.
3. Weź udział w breńskiej Nocy Świętojańskiej i Dożynkach EkumenicznychW centrum Brennej znajduje się otwarta przestrzeń dla mieszkańców, Park Turystyki. Znajduje się tam amfiteatr, wokół którego odbywają się różne imprezy, a wśród nich dwa najważniejsze wydarzenia kulturalne miasteczka: Noc Świętojańska i Dożynki Ekumeniczne. Wydarzeniom towarzyszą koncerty muzyki góralskiej, występy regionalnych zespołów tanecznych i pokazy fajerwerków.
4. Zdobądź breńskie kierpceSpróbuj swoich sił na corocznym Biegu o Breńskie Kierpce, organizowanym przez Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna. Zawody odbywają się latem, a dystans do pokonania wynosi 15,3 kilometra. Jest to wspaniały sposób na aktywne spędzenie czasu na świeżym powietrzu, a także na poprawę swojej kondycji fizycznej i odkrycie walorów turystycznych tej gminy.
5. Wybierz się na jeden z sześciu trójstyków granic w PolscePrzejdź się w symboliczne miejsce trójstyku trzech granic – Polski, Czech i Słowacji. Znajduje się on w Jaworzynce-Trzycatku i jest jednym z sześciu takich miejsc w Polsce. Trasa jest łatwa i wiedzie przez drogę asfaltową. Nie zapomnij wziąć ze sobą prowiantu, ponieważ nie ma tam żadnego punktu gastronomicznego.
6. Naucz się wypiekać chlebNiecałe 10 kilometrów od centrum Brennej znajduje się niezwykła atrakcja – obiekt Chlebowa Chata, który jest jednocześnie skansenem i gospodarstwem agroturystycznym. Na miejscu dowiesz się, jak wyglądało życie na dawnej wsi, jak działały maszyny rolnicze i w jaki sposób wypiekano chleb. Na koniec wizyty odbywa się degustacja upieczonych podpłomyków.
7. Zejdź do podziemiNa terenie całego Beskidu Śląskiego znajduje się wiele jaskiń, do których można się udać pod opieką przewodników. Odważ się i zejdź pod ziemię!