Agroturystyka w Mrągowie
Inne pomysły na wakacje i typy właściwości w Mrągowo, które mogą być interesujące
Agroturystyka w Mrągowie
Mrągowo to miasteczko w samym sercu Mazur, otoczone licznymi jeziorami. Znajdujące się tu obiekty położone są w niewielkiej odległości od centrum miasta. Większość dostępnych miejsc noclegowych to domki letniskowe przeznaczone dla rodzin lub kilkuosobowych grup, jednak także podróżujący pojedynczo lub we dwoje znajdą coś dla siebie. Część obiektów leży nad stawem.
Obiekty z dostępem do ogroduW Mrągowie możemy znaleźć nocleg w drewnianych domkach lub w pokojach w gospodarstwach agroturystycznych. Większość miejsc zapewnia dostęp do ogrodu i sprzęt do grillowania. W niektórych obiektach dostępny jest także plac zabaw dla dzieci, gry planszowe i wyposażenie sportowe. Oferowane są również pokoje dla alergików. W zależności od miejsca zapewniony jest dostęp do prywatnej lub wspólnej kuchni. Bezpłatne WiFi nie jest powszechnie dostępne.
Podróżujący i aktywności
Amatorzy sportów wodnych nie będą się tu nudzić. Okolica obfituje w jeziora; w samym mieście znajdują się aż cztery akweny. Największe z nich, jezioro Czos, można okrążyć rowerem, skracając szlak tzw. dużej pętli mrągowskiej lub podziwiać podczas spaceru po promenadzie, zaglądając po drodze do amfiteatru. Fani czterech kółek mogą dojechać nawet do słynnego sanktuarium w Świętej Lipce czy do Mikołajek. Wiele osób odwiedzających Mrągowo wypożycza też rowery wodne, żaglówki czy sprzęt do windsurfingu. Dbającym o urodę poleca się zajrzeć do źródełka miłości. Legenda głosi, że gdy umyje się twarz w źródełku przed wschodem słońca, zachowa się piękny wygląd i zdrowie przez cały rok. Niektórych pewnie zdziwi informacja, że w Mrągowie można także… pojeździć na nartach. Na Górze Czterech Wiatrów znajdują się dwa wyciągi, snowpark, a także stok do nauki jazdy.
Mrągowo dla fanów festiwaliJednym z największych wydarzeń w okolicy jest organizowany od lat 80. Piknik Country, na który z całej Polski zjeżdżają największe gwiazdy tego gatunku muzyki. Amatorzy muzyki rozrywkowej mogą z kolei udać się na Festiwal Weselnych Przebojów. W Mrągowie odbywa się także Festiwal Kultury Kresowej, w którym biorą udział chóry, zespoły folklorystyczne i kapele, rozpowszechniając wśród szerokiej publiczności tradycje Polaków zamieszkałych na byłych kresach. Oprócz tego co roku na Mazurskiej Nocy Kabaretowej zjawiają się rzesze gości w poszukiwaniu wesołej rozrywki. W mieście świętuje się także Dni Mrągowa, a w letnie dni grają na deptaku różne grupy muzyczne. Miłośnicy muzyki operowej, operetkowej czy piosenek z bajek zapełniają widownię amfiteatru podczas Mazurskiego Festiwalu Operowego Belcanto. Fanów rękodzieła artystycznego, muzyki i kultury regionu z pewnością ucieszy wieść o odbywającym się w Mrągowie plenerowym Przeglądzie Rękodzieła Artystycznego.
W Mrągowie kręcono popularną komedię z lat 60. – „Kochajmy syrenki”.
Top 7 sposobów na spędzenie wolnego czasu w Mrągowie
Jest to miejsce, które powinni odwiedzić wszyscy pasjonaci militariów. Również dzieci będą świetnie się bawić podczas przejażdżki pojazdami gąsienicowymi czy kołowymi. Muzeum to największa placówka ze sprzętem wojskowym w tej części Polski. Obecnie kolekcja liczy około 70 pojazdów i jest systematycznie powiększana.
2. Rejs tramwajem wodnym po jeziorze CzosPrzejażdżka katamaranem po jeziorze pozwala zobaczyć Mrągowo od innej strony. Tramwaj kursuje co 20-30 minut i dopływa do Ekomariny, gdzie najmłodsi mogą spędzić czas na placach zabaw czy trasach wspinaczkowych. Niedaleko Ekomariny znajduje się też park rozrywki stylizowany na miasteczko na Dzikim Zachodzie – Mrongoville.
3. Malowniczy spływ KrutyniąPonad stukilometrowy szlak kajakowy Krutyni jest jednym z najbardziej malowniczych w Polsce. Wielbiciele wypoczynku na świeżym powietrzu mogą wybrać odcinki różnej długości, które da się przepłynąć od trzech do ośmiu godzin. Miejscowi organizatorzy wypożyczają nie tylko kajaki dla jednej czy dwóch osób, ale nawet kanoe dla czworga. Szlak jest łatwy, dzięki czemu spływ jest bezpieczny nawet dla maluchów.
4. Galindia – wioska plemienia GalindówW odległości 30 km od Mrągowa w Puszczy Piskiej znajduje się osada, która przedstawia, jak dawniej wyglądały wioski plemienia Galindów, które niegdyś zamieszkiwało te okolice. W wiosce odbywają się widowiska plenerowe, można też zobaczyć czakram, święty gaj i bursztynową komnatę.
5. Wilczy SzaniecPołożone w lesie na podmokłym terenie miasteczko bunkrów przez cztery lata było główną kwaterą Hitlera. Miejsce to zostało wybrane z powodu dużej odległości od głównych dróg oraz bliskości jezior, utrudniających ewentualny atak. Wycieczka do Wilczego Szańca jest interesującą lekcją historii dla małych i dużych. Na zwiedzanie można też zabrać pupila, jednak musi być on na smyczy i w kagańcu. Okolice te zainteresują też pasjonatów przyrody.
6. Konsulat Świętego Mikołaja w KętrzynieNiecałe 30 km od Mrągowa znajduje się miejsce, gdzie przez cały rok można poczuć atmosferę Bożego Narodzenia. Podczas trwających godzinę warsztatów dowiemy się, jak zrobić i ozdobić bombki. W konsulacie zwiedzający mogą też podziwiać galerię najpiękniejszych ozdób z całego świata i napisać list do Świętego Mikołaja.
7. Degustacja kuchni mazurskiejMazury to region bogaty kulinarnie, dlatego podczas wizyty należy koniecznie spróbować lokalnych przysmaków. Oprócz ryb łowionych w licznych jeziorach warto skosztować również grzybów duszonych z ziołami czy dania znanego w okolicy jako plińce z pomoćką, czyli placków ziemniaczanych z boczkiem, serwowanych z sosem z kwaśnej śmietany, twarogu, czosnku, szczypioru i cebuli. Miłośnicy słodyczy z pewnością zakochają się w sękaczach.